Славгородська ЗОШ I-III ступенів

Музей історії села

Створення багатої, сильної і демократичної держави Україна потребує виховання у підростаючих поколінь, її громадян патріотичної свідомості, високої моральності, громадянської активності, поваги до історії свого народу.  Якраз вивчення історії рідного краю, «малої Батьківщини» є тією духовною стежиною, яка веде до справжнього дієвого патріотизму, здатного принести суспільству порозуміння, злагоду, відродження і процвітання.

Покликання вчителів – формувати в учнів національну свідомість, почуття власної гідності, гордості за свою державу, бажання збагати  її своєю творчою працею, виховувати любов до рідного краю, бажання бути причетним до всього, що відбувається на рідній землі.

Шкільний музей історії села, який діє у нашій школі з 1985 року (Свідоцтво № 19-263, зареєстрований управлінням освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації) – це центр краєзнавчої роботи, який відіграє важливу роль у вирішенні питань героїко-патріотичного виховання учнів. Музей відкрито до 40-річчя Перемоги у Другій світовій війні. Його засновниками стали педагогічний та учнівський колектив школи.

Завданням у роботі музею є:

  • Знайомство з минулим краю;
  • Прищеплення любові до рідного краю, до людей праці;
  • Формування національної свідомості у підростаючого покоління;
  • Розвиток творчих інтересів до пошукової, краєзнавчої, науково – дослідницької роботи;
  • Проведення культурно – просвітницької роботи ;

Змістом роботи музею є:

  • систематичне поповнення фондів музею шляхом проведення пошукової роботи, вивчення архівних документів, використання спогадів жителів;
  • проведення екскурсійно-музейної роботи для учнів та населення;
  • сприяння використанню експозицій і фондів у навчально-виховного процесі.

Не одне покоління учнів та вчителів нашої школи присвятили свій вільний час історичному краєзнавству. Робота проводилася в різних напрямах, але пріоритетним був пошук, пов’язаний з Другою світовою війною. Інтерес зрозумілий, адже саме в нашій школі навчалися чотири Герої: Хиценко І.І., Беспалов М.Г., Шумейко М.А., Щербак О.М. Ще один земляк, Криклій І.І., кадровий військовий, став першим кавалером ордена Вітчизняної війни І ступеня. Слідопити провели надзвичайну роботу по встановленню імен солдатів, які загинули під час визволення села і були поховані в братській могилі.

Зрозуміло, що величезний і безцінний матеріал, який накопичувався в школі, необхідно було оформити і систематизувати. Така робота була проведена, в результаті чого було створено музей села.

Музей  налічує 12 експозиційних розділів:

№1 Славгород у першій половині ХІХ століття.

№2 Розвиток капіталістичних відносин. Славгородський цукровий завод.

№3 Село в довоєнні роки. Голодомор 1932-1933 років.

№4 Бойові подвиги земляків у роки Другої світової війни.

№5 Село в післявоєнні роки.

№6 Випускники школи –  учасники війни в Афганістані.

№7 Культурологічні зв’язки Славгородщини. Т.Г. Шевченко і Славгород.

№8 Життя і творчість поета-земляка М.М. Данька.

№9 Село на сучасному етапі.

№10 Славгородське коріння видатного конструктора стрілецької зброї М.Т. Калашнікова.

№11 Історія школи.

№12 Випускники школи – Герої АТО.

Сьогодні музей, відзначивши своє тридцятиліття, став центром краєзнавчої, національно-патріотичної, науково-дослідницької та художньо-естетичної роботи. Музей дає можливість розширити та поглибити загальноосвітню та професійну підготовку молоді, залучає її до формування, збереження та раціонального використання музейного досвіду України.

Музей проводить дослідницьку роботу: систематично поновлює фонди шляхом проведення експедицій, походів, екскурсій; здійснює облік музейних предметів, забезпечує їх збереження; організовує та бере участь у сільських, районних, обласних заходах.

Робота музею організовується на принципі самоврядування. Вищим керівним органом є рада музею. Рада музею обирає голову та розподіляє обов’язки між членами ради, які очолюють секції: наукової, туристсько-краєзнавчої, волонтерської, експедиційної, просвітницької роботи. Затверджує план роботи музею, за кожним класом закріпляється відповідальна ділянка роботи.

Так, секція «В глиб віків» вивчає зібраний матеріал, систематизує його; «Берегиня» – збирає звичаї, традиції, обряди українського народу; «Козачата» – здійснює туристичні походи по рідному краю; «Літературна»- займається оформленням альбомів, випуском газет, листівок, готує презентації, проводить конкурси.

Фонд музею налічує 756 одиниць музейних предметів. З них 3 входять до Державного реєстру національного культурного надбання. Обмін і збереження музейного фонду проводилися відповідно до Положення про Музейний фонд України. Зібраний матеріал складає фонди музею і обліковується в інвентарній книзі. Також ведуться книги обліку відвідувачів, екскурсій, масових заходів, навчальних занять, відгуків відвідувачів.

Вже стало доброю традицією перший урок для першокласників проводити в стінах музею. Тут вони вперше знайомляться з багатою історією рідного Славгорода.

За останні три роки було проведено 37 екскурсій, 24 учбових занять, 16 масових заходів. Це такі, як: «Моє село – окраса  України, це часточка моєї Батьківщини», «І постає в очах не золоте дитинство, а той тривожний сорок перший рік», «З чого починається Батьківщина», «Герої не вмирають», «Він був першим», «Вони визволяли Славгород», «З тавром націоналіста», «Т.Г. Шевченко і Славгород», «Випускники школи – герої АТО».

З метою використання матеріалів музею в навчально-виховному процесі розроблені тематичні уроки: «Голодомор 1932-1933 рр.- геноцид українського народу», «Сумщина в період окупації німецькими військами», «Рух опору», «Визвольні бої за Славгород»,урок мужності «Вічна слава героям України». Проведено історичний марафон «Стежинами рідного краю» та квест «В подорож по Краснопільщині».

З 2016 по 2018 навчальні роки юні пошуковці створили наступні науково-краєзнавчі проекти:

«Моя Батьківщина-Україна»;

«Наші долі – урок історії для молоді»;

«Долі, обпалені війною».

Під час роботи над проектами проводилось дослідження долі остарбайтерів-односельчан, солдатських вдів та членів родин в роки Другої світової війни. Також учні досліджували життєвий шлях воїнів-інтернаціоналістів: Верігіна Анатолі, Поддячева Івана, Ільченко Миколи, які, продовжуючи героїчну славу своїх дідів-прадідів, загинули в Афганістані, виконуючи свій військовий обов’язок.

В 2016 році в музеї була відкрита експозиція, яка розповідає про воїнів-односельців, які тепер боронять соборність України на сході нашої держави. Були зібрані матеріали, які розповідають про випускників нашої школи: майора Ярослава Миронова, який був тяжко поранений у зоні АТО. Президент нашої держави особисто в шпиталі нагородив нашого земляка орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, а також високою нагородою, тільки посмертно, відзначений ще один наш вихованець, підполковник Костюченко Артур. На прикладі їхнього героїзму виховуватимуться наступні покоління української нації. З метою виховання в учнів патріотизму, шанобливого ставлення до Батьківщини, гордості за наших захисників Вітчизни протягом трьох років гуртківці провели зустрічі з учасниками бойових дій в зоні АТО: Поддячевим Володимиром, Шатьорним Станіславом, Хріном Олександром, Латоновим Андрієм та героїчною родиною Хиценків, батьком  Сергієм Петровичем та його синами, Віталієм і Сергієм, який і сьогодні боронить суверенітет нашої держави.

Надзвичайно цікаві культурологічні зв’язки Славгородщини. Зі Славгородом пов’язані такі імена, як П.М. Соколенко, який знався з Т.Г. Шевченком; Н.Х. Онацький – відомий на Сумщині художник, поет, самобутній археолог. Йому пощастило знайти у Славгороді картину геніального художника ХVІІ століття Рубенса «Христос на соломі».

У другій половині ХVІІІ століття на Слобожанщині виникла «Попівська академія», засновником якої був Паліцин О.О.,а активним діячем – засновник Харківського університету Каразін В.Н. Ці  імена теж пов’язані з нашим краєм. Паліцин О.О. та Каразін В.Н. зналися з Надаржинськими, Олександр Олександрович займався проектом Славгородського храму, побудованого в 1807 році поміщицею Варварою Тимофієвою Корсаковою (Надаржинською).

Багато років замовчувалося ім’я поета-славгородця М.М. Данька. Воно було вилучено з літературного процесу. Донедавна у музеї був невеличкий куточок, присвячений життю та діяльності нашого земляка. Але тепер, завдяки підтримці письменницької організації Сумщини, конгресу української інтелігенції Сумщини  було відкрито цілу експозицію. У 2017 році музей отримав звання «Зразковий».

Неодноразово наш музей історії села був визнаний переможцем у районних конкурсах шкільних музеїв. Нашу роботу постійно висвітлюють у засобах масової інформації: районних та обласних газетах, на Сумському телебаченні. Пошуковці нашої школи ставали переможцями районних та обласних конкурсів. У січні 2018 року відбувся обласний етап Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв навчальних закладів «Край, в якому я живу». Конкурс проводився з метою виховання в учнів любові до рідного краю, бережливого ставлення до історії, духовної спадщини українського народу, розвитку музейної справи в закладах освіти. За кількістю набраних балів учениця нашої школи Мамалига Вікторія стала призеркою  конкурсу, посівши почесне друге місце.

Отже, вдосконалюючи роботу шкільного музею, колектив школи робить свій вагомий внесок у справу відродження громадської свідомості, виховує гордість за своїх славних земляків, прищеплює почуття любові та патріотизму за свою Україну.

 

Конкурс Музеїв


Музей декоративно-ужиткового мистецтва